Skip to: Content | Sidebar | Footer

 

Historia

Myślęcińska Kolejka Parkowa powstała w 1996 roku. Łączy położony na peryferiach Bydgoszczy Leśny Park Kultury i Wypoczynku z najbliższą pętlą tramwajową. Początkowo powstał odcinek toru pomiędzy stacjami Bydgoszcz Las Gdański a Bydgoszcz Myślęcinek o długości 2150 m i szerokości 600 mm. Ruch na linii obsługiwano za pomocą lokomotywki spalinowej WLs40 (ustylizowanej na parowóz) i wagoników osobowych “letniaków”. Na terenie Myślęcinka w jednym z pawilonów utworzono lokomotywownię potocznie zwaną “szopą”. W 2000 r. podjęto dalsze prace nad rozbudową kolei. Wybudowano odcinek pomiędzy stacjami Bydgoszcz Myślęcinek i Zacisze o długości ponad 1 km, który oddano do eksploatacji od początku maja 2001 r. Tak więc MKP jest chyba jedyną, rozwijającą się koleją wąskotorową w Polsce!

W planach Zarządu MKP jest dalsza rozbudowa systemu torowego. Jest już wykonana część prac ziemnych (niwelacja terenu) na kolejnym odcinku linii - pomiędzy stacją Zacisze a Bydgoskim Centrum Edukacji Ekologicznej (zaznaczono na planie poniżej linią przerywaną) o długości około 500 m. Docelowo pociągi mają kursować po linii obwodowej (planowane zamknięcie obwodu pomiędzy BCEE a stacją Bydgoszcz Las Gdański).

Aktualnie MKP posiada 2 “parowozy” (WLs40 o numerach fabrycznych ZNTK Poznań 331 i 1709/1965), 3 wagony osobowe częściowo odkryte “letniaki”, 2 wagony osobowe zakryte (jak “letniaki” ale z szybami), 1 wagon osobowy zakryty (wykorzystywany jako wagon socjalny) oraz 1 wagon platformę dwuosiową. Cały tabor pochodzi z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej (ze stacji Białośliwie). Lokomotywy przed eksploatacją były “ustylizowane” przez warsztaty szkolne w ZNTK Bydgoszcz. Dodatkowo MKP posiada (jako depozyt Muzeum Kolejnictwa) wagon spalinowy MBxc1-42, służący pierwotnie na Bydgoskich Kolejach Powiatowych (od 1934 r.), później kończący swój żywot w Jarocinie. Jego stan techniczny jest jednak “godny pożałowania”. Dodatkowo tylko jedna kabina sterownicza umożliwi użycie go na linii wówczas, gdy obwód będzie zamknięty (brak obrotnicy lub trójkąta).